Alin Moldoveanu

08 August 2016

Alin Moldoveanu a ratat finala, după ce s-a clasat pe locul 19!

update #4 Preliminariile olimpice ale probei de 10 metri pușcă aer comprimat s-au încheiat chiar acum. Într-un concurs dominat de Campriani, pentru Alin Moldoveanu, calificările pot fi

liveTEXT din Rio » Alin Moldoveanu luptă ACUM în calificări pentru apărarea titlului olimpic

update 2 La jumătatea calificărilor, Alin e pe 25, a avut o serie trei foarte bună, dar e greu să recupereze! După 32 de focuri din cele 60 cîte se vor trage, Alin Moldoveanu a adunat

liveTEXT din Rio » Alin Moldoveanu începe cursa pentru apărarea titlului olimpic!

Cu o oră și jumătate înainte de probă, Alin Moldoveanu face ultimele retușuri alături de Sorin Babii și de alt campion olimpic: Niccolo Campriani. Calificările vor începe la ora

29 Februarie 2016

COSR: "Acum am dat drumul cererii de green card pentru Alin Moldoveanu"

COSR a înaintat în această dimineață formularele prin care solicită Comitetului Internațional Olimpic și Federației Internaționale de Tir ca Alin Moldoveanu să participe la

27 Februarie 2016

CONTRAPERFORMANȚĂ. Alin Moldoveanu, medaliat cu AUR la JO din 2012, a ratat CALIFICAREA la Olimpiada de la Rio de Janeiro

Tiristul Alin Moldoveanu a ratat șansa de-a participa la Jocurile Olimpice găzduite în acest an de orașul brazilian Rio de Janeiro. Românul câștigase medalia de aur, în urmă cu patru ani, la

Ultima şansă » Campionul olimpic la tir Alin Moldoveanu concurează azi la Europene, ultima competiţie cu bilete pentru Rio

Azi, la ora 11:00, în Audi Arena din oraşul unguresc Gyor, va debuta concursul de 10 metri puşcă aer comprimat din cadrul Campionatelor Europene de tir. Printre cei 76 de trăgători

11 August 2015

România fără portdrapel la Rio » 2015 s-a încheiat pentru Alin Moldoveanu fără să se califice la Olimpiadă

Campionul olimpic de la Londra 2012 mai are o singură şansă să ajungă la JO din Brazilia: Europenele de la Gyor, din februarie 2016, care pun la bătaie ultimele 3 locuri olimpice. Ieri

17 Iunie 2015

Rio, ţintă neatinsă » Alin Moldoveanu s-a clasat doar pe locul 22 la Baku

Tiristul român, campion olimpic la puşcă 10m aer comprimat, a ratat la Jocurile Olimpice Europene şansa de a obţine biletul de calificare la JO 2016. Campionul olimpic en titre Alin

16 Iunie 2015

Alin Moldoveanu riscă să rateze participarea la Jocurile Olimpice » România a obținut prima medalie la JE de la Baku!

În aceste zile se dispută Jocurile Europene de la Baku, iar România a obținut prima medalie. Echipajul format din Roxana Borha și Elena Meroniac a ocupat locul doi în proba de

09 Iunie 2015

Caută biletul de Rio » Alin Moldoveanu va fi portdrapelul delegaţiei României la Baku

Printre cei 147 de sportivi români care vor concura în Azerbaidjan se află şi 6 medaliaţi olimpici şi mondiali. Unul dintre aceştia, tiristul Moldoveanu, va încerca să obţină

17 Iunie 2013

Rocada mica » Alin Moldoveanu a pierdut în faţa italianului Niccolo Campriani în reeditarea finalei olimpice

Finala olimpică la 10 metri puşcă aer comprimat de la Londra reeditată la Iaşi, dar cu rezultat inversat. Alin Moldoveanu a fost învins la o diferenţă de două zecimi de milimetru. Iaşiul a

Remake londonez » Finala olimpică dintre Alin Moldoveanu şi Niccolo Campriani va fi reeditată la Iaşi

"Duelul Campionilor" la puşcă aer comprimat 10 m va avea loc vineri, la ora 17:00, în Sala Polivalentă. Pe 30 iulie 2012, la Londra, Alin Moldoveanu a devenit campion olimpic la 10 metri puşcă

20 Decembrie 2012

Alin Moldoveanu crede că ierarhia Gazetei e corectă: "Izbaşa merită trofeul!"

Campionul olimpic la tir de la Londra, lăsat pe locul secund la categoria "cel mai bun sportiv", a mărturisit că 2012 reprezintă încununarea celor 16 ani de muncă. După ce a terminat cu

09 Noiembrie 2012

Alin Moldoveanu a devenit lider mondial la puşcă 10 m aer comprimat: "La noi e doar un moft!"

Campionul olimpic de la Londra a explicat Gazetei că ierarhia mondială la tir "nu înseamnă nimic" deoarece nu le oferă sportivilor nici un avantaj. După Supercupa Mondială, desfăşurată la

11 August 2008

Alin Moldoveanu, aproape de bronz!

Sportivul Alin Moldoveanu s-a clasat, luni, pe locul patru in proba de pusca aer comprimat 10 m, din cadrul competitiei de tir de la Jocurile Olimpice de la Beijing, ratand de putin obtinerea medaliei