Ministrul Educaţiei, Liviu Pop, a declarat astăzi că de anul viitor fiecare inspectorat şcolar va avea un inspector pentru Educaţie fizică şi sport.

De vreo două săptămâni stau numai pe drumuri. Am fost la Iași, la Conferința „Identități etno-confesionale și reprezentări ale celuilalt în spațiul est-european: între stereotip și

Care profă e mai frumoasă? Una predă Matematica, alta predă Fizica. Poze la limita decenţei – Galerie foto

Oksana Neveselaya, o profesoară de Matematică din Belarus, se luptă pentru titlul neoficial de „cea mai frumoasă profă din lume” cu sud-coreeana Hyun Seo, în vârstă de 34 de ani şi care

„DEZERTOR” din Austro-Ungaria, VOLUNTAR contra BOLȘEVICILOR, DEȚINUT POLITIC în comunism. Elie Bufnea și Corpul Voluntarilor Ardeleni din Primul Război Mondial

Elie Bufnea a trăit între 1897 și 1987, fiind un ofițer român exemplu al Corpului Voluntarilor Ardeleni, luptând contra imperiului bolșevic în Siberia și Extremul Orient, împreună cu alte

30 Iulie 2017

liveTEXT Marele Premiu al Ungariei » Vettel a plecat din pole position în MP al Ungariei

Sebastian Vettel a fost cel mai rapid în calificări și a plecat de pe prima poziție în Marele Premiu al Ungariei, urmat de colgeul Kimi Raikkonen, pe care l-a depășit cu 168 de

30 Iunie 2017

BAC 2017. Ce subiecte s-au dat la GEOGRAFIE, BIOLOGIE, PSIHOLOGIE, FILOSOFIE, LOGICĂ, FIZICĂ, INFORMATICĂ şi SOCIOLOGIE

BAC 2017. Astăzi s-a desfăşurat ultima probă a examenului de Bacalaureat, cea la alegere a profilului și specializării, iar candidații au optat pentru una dintre disciplinele – biologie,

30 Ianuarie 2017

PSIHOLOGII AVERTIZEAZA! Totul se poate transforma in BOALA FIZICA

În momentul în care emoţiile se acumulează în fiinţa noastră, din cauza unei atenţii sporite şi a timpului îndelungat de menţinere a agitaţiei mentale, acestea se defulează prin stări de

12 Decembrie 2016

Ceaușescu la ULTIMA VÂNĂTOARE. Din primul vânător al țării, DEVENEA VÂNAT: “Îți lăsa impresia unui om SFÂRȘIT FIZIC” | FOTO memorabil

Nicolae Ceaușescu a avut dintotdeauna o pasiune pentru nobilul sport de vânătoare. El participa la asemenea partide constant, dar ultima sa vânătoare a fost diferită. Toate detaliile au fost

30 Octombrie 2016

Inelul, ceaşca şi... premiul Nobel pentru fizică în 2016. Fizica fazelor exotice ale materie explicată prin topologie

Trei oameni de ştiinţă de origine britanică au primit Premiul Nobel pentru fizică pe anul 2016 pentru studiul tranziţiilor de fază topologice şi a fazelor topologice ale materiei.

08 August 2016

Formularul Procesului verbal destinat sanctionarii contraventiilor fiscale "pe persoana fizica" e de acum, oficial

ANAF a publicat vineri in Monitorul Oficial formularul Procesului verbal destinat sanctionarii contraventiilor facute de romani, formularul urmand sa fie folosit in cadrul inspectiei pentru

03 Iunie 2016

Jobbik nu mai vrea ieşirea Ungariei din UE

Partidul ungar de extrema-dreaptă Jobbik nu mai vrea ca Ungaria să iasă din Uniunea Europeană, contrar poziţiei pe care el a apărat-o până în prezent, deoarece UE ''se va schimba'' sub

06 Octombrie 2015

Premiul Nobel pentru FIZICĂ a fost acordat cercetătorilor care au descoperit oscilaţiile neutrinilor

Cercetătorii Takaaki Kajita şi Arthur B. McDonald au fost recompensaţi, marţi, cu premiul Nobel pentru fizică pe 2015, pentru descoperirea oscilaţiilor neutrinilor, fapt care le-a permis să

05 Septembrie 2015

Momente importante din istoria Ungariei

De la popor nomad la regat, de la bătălii împotriva mongolilor şi otomanilor la revoluţii, Ungaria are o istorie mai mare de 1.000 de ani. Maghiarii spun că istoria le-a fost scrisă de către

19 Iulie 2015

Unul din cele mai interesante fenomene din fizica, demonstrat. Ce face aceasta minge cand este aruncata de la inaltime. VIDEO

Ai zice ca arunci o minge de pe o stanca si se duce direct in jos. Nu si daca o rotesti inainte. In acest caz, apare efecul Magnus, un fenomen descoperit de fizicianul german Gustav Magnus.

17 Iulie 2015

Ascensiunea incredibilă a Angelei Merkel: de la fizica cuantică la cea mai puternică femeie din lume

Angela Merkel a sărbătorit, vineri, 61 de ani, adresându-se Parlamentului german pentru a vota pozitiv în cazul scoaterii Greciei din criză. Cea mai puternică femeie din lume, după cum a fost

03 Iulie 2015

BACALAUREAT 2015. SUBIECTE ŞI BAREM. Proba la alegere a profilului: FIZICĂ

SUBIECTE FIZICĂ BACALAUREAT 2015. Absolvenţii de clasa a XII-a susţin astăzi ultima probă a examenul scris: profa la alegere a profilului. EVZ şi PORTAL.EDU.RO va prezintă şi astazi SUBIECTE

BACALAUREAT 2015. EXCLUSIV: REZOLVAREA subiectelor de FIZICĂ

Echipa de jurnaliști a cotidianului Evenimentul zilei, în parteneriat cu Colegiul Național Costache Negri, din Galați, condus de director Andra Ionescu, vine în sprijinul elevilor care au

BACALAUREAT 2015. EXCLUSIV: REZOLVAREA subiectelor la proba la FIZICĂ, CHIMIE și INFORMATICĂ

Echipa de jurnaliști a cotidianului Evenimentul zilei, în parteneriat cu Colegiul Național Costache Negri și Liceul Teoretic Dunărea, din Galați, vine în sprijinul elevilor care au susținut

13 Ianuarie 2015

FIZICĂ și PEDOFILIE: Stephen Hawking a vizitat și el Insula Păcatului!

O fotografie înfățișându-l pe fizicianul Stephen Hawking pe insula miliardarului Jeffrey Epstein a fost dată recent publicității.

22 Iulie 2014

Olimpicii români la FIZICĂ, locul 1 în EUROPA

Olimpicii români au obţinut încă un rezultat de prestigiu la Olimpiada Internaţională de Fizică: cinci medalii, dintre care două medalii de aur, două medalii de argint şi o medalie de bronz.

10 Iunie 2014

BACALAUREAT 2014. VEZI modelele de SUBIECTE la proba scrisă la FIZICĂ

În perioada examenului de bacalaureat 2014 EVZ.RO îți prezintă principalele informatii legate de desfășurarea examenului, modelele de subiecte la toate disciplinele, precum și rezultatele

19 Mai 2014

Militari români în armata austro-ungară: „Am blestemat pădurea şi soarta care ne silea să ne ucidem frate pe frate!“

Primul Război Mondial a presupus, pe lângă binecunoscutele decizii şi consecinţe de ordin politic, şi o serie de drame pentru naţionalităţile europene.

24 Aprilie 2014

Bătălie de zgură » Victor Hănescu a pierdut în turul secund la BRD Trophy: "N-am mai rezistat fizic”

Românul a cedat în faţa triplului învingător de la Bucureşti din 2007, 2008 şi 2012, Gilles Simon, 6-2, 3-6, 3-6. Azi joacă Adrian Ungur şi Marius Copil. Timp de două ore şi 4 minute, sub

19 Ianuarie 2014

FC Botoşani a remizat cu liderul Ungariei

Partida cu Debrecen VSC s-a terminat 1-1 şi a avut loc sîmbătă pe terenul Academiei de Fotbal din Debrecen.Ungurii au deschis scorul in minutul 15 prin Kulcsar, iar pînă la pauză rezultatul a

18 Ianuarie 2014

16 Decembrie 2013

CM din Serbia. Tadici: „Am avut probleme la capitolul fizic”

Naţionala feminină de handbal a României şi-a încheiat aventura la Campionatul Mondial din Serbia. România a pierdut în optimi la Polonia, 29-31, după un meci pe care l-a dominat până

28 Noiembrie 2013

Masterclass International in Fizica Moderna in Italia pentru elevii de licee din intreaga Europa

Institutul de Fizica Laboratori Nazionali di Frascati dell’Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (LNF-INFN) de la Frascati, Roma, Italia, (http://www.lnf.infn.it ) organizeaza a patra editie a

08 Octombrie 2013

PREMIILE NOBEL. Astăzi va fi anunțat câștigătorul premiului pentru FIZICĂ

Ceremonia de decernare a Premiilor Nobel continuă astăzi cu anunțarea laureatului premiului pentru Fizică, după ce ieri au fost desemnați câștigătorii premiului pentru Medicină.

30 Septembrie 2013

Directorul Institutului pentru Fizica Pământului, despre FENOMENELE INEXPLICABILE din Galaţi: Nu e prima dată. Am instalat în zonă STAŢII SEISMICE

Directorul general al Institutului Naţional pentru Fizica Pământului, Constantin Ionescu, a declarat. pentru Mediafax, că nu este prima dată când se înregistrează multe cutremure într-un

31 August 2013

Victor Ponta: Băsescu NE-A ŞTERS de pe harta Europei, de pe HARTA LUMII

În fața unei săli goale, premierul Victor Ponta a lansat astăzi, în cadrul reuniunii parlamentarilor USL de la Mamaia, un atac foarte dur la adresa preşedintelui Traian Băsescu şi a

23 Iulie 2013

REZULTATE DEFINITIVAT 2013 MEHEDINȚI. Fizica i-a tras în jos pe candidați. “Oficial, îi consider colegii mei, altfel mi-a rușine”

Examenul de definitivare din acest le-a atras profesorilor din Mehedinți statutul de cei mai slabi dascăli ai țării, după ce nici jumătate dintre candidații de aici nu au reușit să ia notă

08 Iulie 2013

Primarul Atenei a fost  „agresat fizic“ de presupuşi sindicalişti, pe fondul disponibilizărilor din ţară

Primarul Atenei Georgios Kaminis a fost „agresat fizic“ duminică de presupuşi sindicalişti care protestau faţă de concedieri.

05 Iulie 2013

SUBIECTE BACALAUREAT 2013. BAREMUL la proba scrisă la fizica

SUBIECTE BACALAUREAT 2013. Elevii care au absolvit clasa a XII-a au susţinut vineri, 5 iulie, proba scrisă la fizica.

BAC 2013. SUBIECTE: BIOLOGIE, INFORMATICA, GEOGRAFIE, FIZICA, CHIMIE, ANATOMIE, ECONOMIE,LOGICA, PSIHOLOGIE, FILOSOFIE si SOCIOLOGIE

BACALAUREAT 2013. SUBIECTE: BIOLOGIE, INFORMATICA, GEOGRAFIE, FIZICA, CHIMIE, ANATOMIE, ECONOMIE,LOGICA, PSIHOLOGIE, FILOSOFIE si SOCIOLOGIE Probele scrise de la examenul de Bacalaureat 2013

BACALAUREAT 2013. SUBIECTE și BAREME la proba de FIZICĂ

BACALAUREAT 2013. Probele scrise de la examenul de Bacalaureat 2013 continuă astăzi cu proba la FIZICĂ. Evz.ro îți prezintă subiectele și baremele de corectare la proba de FIZICĂ BAC 2013.

04 Iulie 2013

BACALAUREAT 2013. SUBIECTE, ȘTIRI, REZULTATE. Modelul de subiect propus pentru proba scrisă la FIZICĂ

Ministerul Educației a publicat modelul de subiect pentru fizică din cadrul examenului de bacalaureat 2013.

BACALAUREAT 2013. SUBIECTE model la proba scrisa la fizica

BACALAUREAT 2013. Prima sesiune a bacalaureatului continuă vineri cu proba scrisa la fizica, probă care este prevăzută a se desfăşura pe 5 iulie, potrivit calendarului de desfăşurare a

17 Iunie 2013

FOTO Faţa României de acum un secol. Capitala înflorea, Timişoara se dezvolta sub Imperiul Austro-Ungar. Doamnele se îmbrăcau după ultima modă din Budapesta, Viena sau Paris

În urmă cu 100 de ani, oraşele de pe actualul teritoriu al ţării noastre se aflau în plină dezvoltare, sub diverse influenţe străine. adevarul.ro vă prezintă fotografii de arhivă şi

Giulia Nahmany: „Nu am complexe din punct de vedere fizic”

Chiar dacă are câteva kilograme în plus, cântăreața a mărturisit că nu vrea să apeleze la chirurgia estetică pentru a arăta mai bine.

FOTO Faţa României de acum un secol. Capitala înflorea, Timişoara se dezvolta sub Imperiul Austro-Ungar

09 Mai 2013

Tricolorii rămân în urma Ungariei

Naționala de fotbal a României ocupă în clasamentul FIFA aceeași poziție ca și luna trecută.

06 Aprilie 2013

Olimpic la fizica admis la 11 universitati de elita din SUA

Kis Alex Mihai din Satu Mare  a fost admis la 11 universități de prestigiu din Statele Unite ale Americii, în urma rezultatelor obținute la Olimpiada Națională de Fizică.

01 Aprilie 2013

Petre Cozma o plânge pe soţia ambasadorului Ungariei

Petre Cozma, tatăl regretatului handbalist Marian Cozma, e, de câteva zile, în stare de şoc. De vineri, de când a aflat că Bajtai Erzsebet, soţia ambasadorului Ungariei la Bucureşti, Oskar

19 Martie 2013

Suporterii rapidiști au ars steagul Ungariei!

Fanii din Giulești prezenți la meciul CFR Cluj - Rapid 0-0 s-au dat în stambă.

06 Ianuarie 2013

Câta miscare fizica garantează sănătatea?

Organizaţia Mondială a Sănătăţii garantează că inactivitatea fizică este cea de-a patra cauză a morţii pe glob şi creşte riscul de cancer, diabet şi maladii cardiace; experţii sunt de

30 Decembrie 2012

Unul dintre MISTERELE cele mai profunde din FIZICA modernă, REZOLVAT cu ajutorul codului GENETIC?

Unul dintre misterele cele mai profunde din fizica moderna il reprezinta materia intunecata: aceasta forma de materie care exista in Univers si se manifesta prin atractia gravitationala pe care o

07 Decembrie 2012

Vicepremierul Ungariei, acuzat de plagiat

Vicepremierul Ungariei, Zsolt Semjen, aliat al premierului conservator, Viktor Orban, a "încălcat grav etica ştiinţifică", arată o investigaţie a Universităţii Lorand

25 Noiembrie 2012

Cu fizica la cazinou: pot fizicienii „păcăli” jocurile de noroc?

Un studiu recent, efectuat de doi fizicieni, ajunge la concluzia ca fizica ne poate ajuta sa castigam la jocul de ruletă mai mult decat ne-ar ajuta doar „simplul noroc”. Legile fizicii puse in

14 Noiembrie 2012

Descoperire care pune la indoiala o populara teorie din fizica

O măsurătoare a unei transformări foarte rare de particule, realizată de fizicieni de la acceleratorul de particule Large Hadron Colider (LHC) din Elveţia, ridică o serie de semne de

09 Octombrie 2012

Premiul Nobel în Fizică 2012 – fizica cuantică a învins!

A fost decernat premiul Nobel pentru fizică pentru 2012. Un francez şi un american au primit prestigiosul premiu pentru activitatea lor în experimente de mecanică cuantică.

26 Septembrie 2012

Fizica, prima materie care iese din tipare

Peste doi ani, profesorii de fi zică ar putea preda pe baza unei reţete care îi va face pe elevi să aştepte lecţia cu sufl etul la gură. Totul depinde de disponibilitatea dascălilor şi de

07 Septembrie 2012

Economia Ungariei s-a contractat cu 1,3%

Economia Ungariei s-a contractat în trimestrul doi din 2012 cu 1,3%, comparativ cu perioada similară din 2011, conform datelor finale publicate vineri Oficiul central de statistică (KSH),

05 Aprilie 2009

Minculescu a inceput recuperarea fizica

Ficatul primit de interpret, saptamana trecuta, de la sotia sa, este bine irigat si se dezvolta normal. Mai mult, de saptamana viitoare, cuplul

28 Martie 2009

Tehnologia NVIDIA Apex optimizeaza dezvoltarea efecctelor de fizica

NVIDIA Corporation, liderul mondial in tehnologia de procesare vizuala, lanseaza astazi solutia APEX, o noua functie integrata in platforma de dezvolt

22 Martie 2009

Premierul Ungariei si-a anuntat demisia

Premierul ungar, Ferenc Gyurcsany, a anuntat ca va demisiona din functie pentru a permite formarea unui nou Guvern, informeaza Mediafax citand AFP.

16 Martie 2009

Presedintele Ungariei, tamponat de o secuianca

Presedintele Ungariei, Laszlo Solyom, a avut parte de peripetii in vizita sa in Romania. Coloana oficiala, compusa din patru masini, a oprit brusc langa un restaurant pentru

15 Martie 2009

Protest la Guvern fata de reducerea numarului de ore de Educatie Fizica din scoli

Elevi, parinti si sportivi protesteaza, in aceasta dimineata, in fata Guvernului, fata de decizia ministerului Educatiei de a reduce numarul orelor de educatie fizica si sport din unitatile de

13 Martie 2009

Andronescu: Nu va fi nicio restrangere a activitatii profesorilor de educatie fizica

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat, vineri, ca numarul orele de sport este mai mare ca niciodata si ca profesorilor de sport nu li se va restrange activitatea, asa cum si-au

11 Martie 2009

FMI nu exclude falimentul Ungariei

Ungaria s-ar afla intr-un pericol iminent de faliment, in ciuda imprumutului luat de la FMI, sustin tot mai multe voci atat politicieni din opozitie, oameni de afaceri, cat si chiar oficiali ai FMI.

23 Ianuarie 2009

Violenta verbala si fizica, frecvente in programele televiziunilor

Gradul de violenta in programele televiziunilor romanesti a scazut, comparativ cu anul 2004, insa violenta verbala continua sa fie foarte prezenta la posturile TV generaliste, in timp ce violenta

06 Ianuarie 2009

Mihai Traistariu vrea sa urmeze facultatea de fizica

Cantaretul Mihai Traistariu vrea sa urmeze cursurile unei facultati de fizica, pentru a-si putea deschide, ulterior, un centru de cercetare in domeniu, informeaza un comunicat al reprezentantilor

31 Decembrie 2008

Timpuri Noi, ajutata de o persoana fizica cu 2 mil. euro

Producatorul de echipamente energetice Timpuri Noi Bucuresti (TIMP) a anuntat ca a primit de la o persoana fizica un imprumut in valoare de 7,8 mil. lei (aprox. 2 mil. euro), in vederea achitarii

30 Decembrie 2008

Cutremurul din 2009 - prevazut doar de primarul Oprescu, nu si de Fizica Pamantului

Primarul Capitalei afirma ca imediat ce a primit rapoartele a trecut la inventarierea adaposturilor pentru ca nu vrea sa fie primarul marelui cutremur si incearca sa salveze cate ceva.

11 Decembrie 2008

Suntem si la mana Ungariei

Danemarca a invins Spania cu 26-23 in ultimul meci al zilei al Campionatului European din Macedonia. Acest rezultat face ca echipa Romaniei sa se poata califica in semifinalele competitiei daca

05 Decembrie 2008

Departamentul de Fizica Moleculara si Biomoleculara al INCDTIM se modernizeaza

In urma competitiei nationale pentru finantarea de proiecte care au in vedere dezvoltarea infrastructurii de cercetare-dezvoltare existente si crearea de noi infrastructuri de cercetare-dezvoltare ,

28 Noiembrie 2008

Paraschivescu in forma, Romania, in forma fizica

Un articol cit un studiu sociologic, pornit de episodul bruscarii unui mare actor roman la Tirgul de Carte. Autor: Radu Paraschivescu in Evenimentul Zilei de azi.

07 Noiembrie 2008

Tastatura fizica a lui iPhone 3G este un accesoriu extern incomod

O inventie de acest gen este foarte previzibila atunci cand utilizatorii se plang deseori ca nu pot tasta destul de rapid si precis cu ajutorul tastaturii virtuale a lui iPhone... Iata ca un

29 Octombrie 2008

FMI, UE ?i Banca Mondial? vin n ajutorul Ungariei

Fondul Monetar Interna?ional, Uniunea European? ?i Banca Mondial? au venit luni n ajutorul Ungariei, a c?rei economie a fost afectat? de criza financiar?, acordndu-i mprumuturi n valoare total? de

17 Septembrie 2008

Produsul zilei:Polenul, remediu pentru slabiciunea fizica

Polenul granule de la Apicola Deva este un produs 100% natural, obtinut din stupine certificate ecologic. Polenul este un supliment nutritiv valoros, deoarece contine o gama foarte larga de proteine,

11 Septembrie 2008

Infla?ia Ungariei s-a temperat n august la 6,5%

Cre?terea pre?urilor de consum din Ungaria a ncetinit n august la 6,5%, de la nivelul de 6,7% n iulie, a anun?at, joi, biroul central de statistic? al ??rii, KSH, relateaz? Reuters. Datele sunt

12 August 2008

Fizica particulelor

Pentru amuzamentul vostru astazi o mica prezentare a baietilor de la CERN

06 August 2008

La concursul national de titularizare, profesorii au fugit de informatica si educatie fizica

Rata de promovabilitate la concursul national de titularizare a cadrelor didactice, organizat pe 16 iulie, a fost de 80%, a anuntat Ministerul Educatiei, dupa solutionarea contestatiilor.

31 Iulie 2008

Elevii romani au castigat cinci medalii la Olimpiada Internationala de Fizica

Medalia de aur a fost obtinuta de Andrada Ianus, absolventa a clasei a XII-a la Colegiul National din Iasi, care are in palmares numeroase alte premii la concursuri regionale si internationale.

28 Iulie 2008

Romanca de aur la fizica

O eleva de clasa a XII-a, de la Colegiul National din Iasi, a fost distinsa cu medalia de aur la Olimpiada Internationala de Fizica, concurs desfasurat la Hanoi, in Vitenam.

22 Iulie 2008

Tobosarii au o conditie fizica mai buna decat fotbalistii

Specialistii britanici sunt de parere ca a canta la tobe in timpul unui concert rock este o experienta la fel de istovitoare precum cea de care are parte un fotbalist pe parcursul unui meci de fotbal